architekt Lodz, Architektura, Design, Dom ekologiczny, Domy, Domy nowoczesne, Rezydencje

Z cyklu podglądamy i polecamy – Dom Maramuresów

Dom obłozony kamieniem

Z cyklu podglądamy i polecamy – Dom Maramuresów

Tradycyjny dom w Rumuni autorstwa biura projektowego Lama Arhitectura, w skład którego wchodzą architekci: architekt Călin Radu, architekt Dan Enache, architekt Alice Ioniță, architekt Andrei Alexa.

Dom tradycyjny

Architektura tradycyjna

Region Marmarosz w Rumuni charakteryzuje tradycyjna architektura, która w ciągu ostatnich 20 lat została kompletnie zniszczona. Nowo projektowane domy nie nawiązują do tradycji, charakteryzuje je nijakość. Prezentowany przez nas dom nawiązuje do lokalnej specyfiki i jest mocno osadzony w kontekście. Cechą charakterystyczną tych tradycyjnych domów jest bardzo wysoki dach, wykończony drewnianym gontem. Tak wysoki dach pozwolił na uwzględnienie w bryle dachu poddasza, które rozkłada się na dwóch poziomach i służy jako część nocna domu. Parter będący częścią mieszkalną to duża bryła obłożona kamieniem rzecznym, przypominająca cokół tradycyjnych domów w tej okolicy.

Dom jednorodziny

Tradycja i szacunek dla kontekstu

Niewielka działka w kształcie litery L pozwoliła na usytuowanie budynku z dużym otwarciem w kierunku południowym. Dwie kondygnacje poddasza zostały ułożone tak, by okna były skierowane na wschód. Parter to masywna bryła obłożona kamieniem, mieści się tutaj salon z kuchnią i jadalnią łazienka gościnna oraz sypialnia z łazienką. Dwa piętra strychu mieszczą trzy sypialnie i trzy łazienki.

Duże okna

Weranda

Połączenie prostopadłościennej bryły obłożonej kamieniem z bryłą zwieńczona wysokim mocno spadzistym dachem jest naszym zdaniem bardzo interesująca.

Dom obłożony kamieniem

Detal

Nowoczesne oraz tradycyjne detale są wartościami nie do przecenienia. Parter budynku obłożony jest kamieniem rzecznym, który niewątpliwie dodaje bryle nadzwyczajnego charakteru. Ogrodzenie i bramy wjazdowe wykonane są z tradycyjnych elementów maramureskich – lokalnych ogrodzeń z trzciny plecionej z leszczyny.

Back to list

Related Posts