Dom energooszczędny w 2024 – jak zbudować?
Podjęcie decyzji wybudowania energooszczędnego domu nie wymaga skomplikowanej wiedzy czy technologii. Do etapu przygotowań do budowy należy przystąpić z nienaganną starannością i konsekwentnym wykonywaniem zaplanowanych etapów. Warto analizować opłacalność wybieranych rozwiązań dla swojego domu jak i konkretnych parametrów materiałów budowlanych, by dowiedzieć się ile zaoszczędzimy na obniżonych rachunkach. Jak w takim razie powinna wyglądać budowa energooszczędnego domu? Jakie elementy grają kluczową rolę w stworzeniu budynku, który będzie nam służył na lata?
Dobór ocieplenia
Największym i najczęstszym problemem, jaki występuje w przypadku budowy domu, jest nieodpowiedni dobór ocieplenia budynku. Ten błąd może narazić nas na potencjalne straty ciepła, które przenikają przez ściany oraz dach naszego domu. Należy dobrać odpowiednią grubość izolacji termicznej. W większości wypadków decydujemy się na użycie styropianu lub wełny mineralnej o grubości 20 cm i większej. Duże uznanie wśród materiałów termoizolujących również posiada styropian grafitowy ze względu na swój niski współczynnik przewodzenia ciepła. Możemy również zdecydować się na jednowarstwowe ściany zewnętrzne. Buduje się je z odmian betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Wyjątkiem dla tego rozwiązania jest staranne wykonanie ścian, w celu uniknięcia mostków termicznych, które mogą nie zostać osłonięte styropianem. Pamiętajmy również, że powietrze w domu ma tendencję do unoszenia się ku górze, dlatego izolację dachu o grubości 30 cm należałoby uznać za podstawę.
Układ pomieszczeń
Kolejną opcją, która spowoduje znaczne cięcia w kosztach energii jest rozsądne zaprojektowanie układu pomieszczeń w budynku. Pomieszczenia powinny być ułożone w taki sposób, by od strony północy znajdowały się pomieszczenia z funkcją pomocniczą, o przeznaczeniu gospodarczym lub magazynowym. Do takich pomieszczeń należą: garaż, schowek, garderoba, spiżarnie itp. Są to pomieszczenia, które nie wymagają szczególnego ocieplenia i można utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pokojach codziennego użytku. Dodatkowo, można zdecydować się też na redukcję ilości okien na północnej elewacji.
Rozmieszczenie okien w elewacji
Decydując się na projekt domu, warto zwrócić szczególną uwagę na okna w elewacjach. Duże przeszklenia od podłogi do sufitu w pomieszczeniach, w których zależy nam na utrzymaniu temperatury, mogą okazać się nietrafionym wyborem i będą wiązać się z dużymi stratami ciepła. Wysokie okna znajdą swoje zastosowanie od strony południowej, która w ciągu dnia zapewnia największe zyski z samego nasłonecznienia elewacji. Mimo wszystko, jeżeli decydujecie się na duże okna, proponujemy wybór takich, które nie sięgają do ziemi. Współczynnik przenikania ciepła dla okien i drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,3 W/(m2·K).
Wentylacja – jaką wybrać?
Dom energooszczędny, by mógł spełniać swoją definicję, powinien być zaopatrzony w system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja polega na niczym innym jak odzysku ciepła w systemie wentylacji. Zużyte powietrze o wysokiej temperaturze, które jest odprowadzane z pomieszczeń, trafia do wymiennika, który na jego miejsce nawiewa do budynku powietrze świeże zaczerpnięte z zewnątrz. Taka inwestycja, choć nie należy do najtańszych, okaże się opłacalna po latach. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 45% w porównaniu z systemem wentylacji grawitacyjnej. Więcej na temat odpowiedniego doboru wentylacji do waszego domu znajdziecie w osobnym blogu na naszej stronie.