Apartament, architekt Lodz, Architektura, Design, Interiordesign, Małe mieszkanie

Style we wnętrzach w 2024 – Maksymalizm

Wnętrze maksymalistyczne

Style we wnętrzach w 2024 – Maksymalizm

Dzisiaj zagłębimy się w styl, który swoimi postulatami całkowicie odbiega od ostatnich trendów wnętrzarskich. Dotychczasowe zasady prostoty, minimalnej ilości dekoracji i stonowanej palety barw, nie znajdą zastosowania w maksymalizmie. Maksymalizm, wkupiony ponownie w łaski, przez niektórych słusznie uznawany jest za prekursora rewolucji we wnętrzach 21-szego wieku. Stanowi on kontrę dla dobrze znanego nam minimalizmu, którego cechy nie dopuszczają nas do skorzystania z chwili kreatywności. Ale jak najlepiej wykorzystać jego założenia w swoim domu lub mieszkaniu?

Maksymalizm w skrócie

Maksymalizm to styl, którego początki sięgają aż do lat 30 ubiegłego wieku. Jego cechą charakterystyczną jest brak wyznaczonych granic. Styl ten nie posiada ściśle określonych reguł czy listy rzeczy, które należy uwzględnić we wnętrzu. Zachęca wręcz do kreatywnego myślenia i proponuje mieszanie ze sobą różnych elementów. Choć z początku sprawia wrażenie stylu nieuporządkowanego i odczuwamy, że dobór tekstur nie pasuje do wybranych mebli, maksymalizm zapewnia spójność i nie przytłacza ilością dekoracji. Maksymalizm to styl powstały z dedykacją dla osób o silnym charakterze wyrażania siebie.

Less is worse – czyli mix wzorów i kolorów

Maksymalizm we wnętrzach całkowicie odchodzi od zasady „mniej znaczy więcej” i zakłada, że nie należy obawiać się wielu akcesoriów, kontrastów czy żywych barw. Jest zatem przeznaczony dla osób, którym niestraszne są odważne decyzje, a także ufają swojej intuicji i lubią puścić wodze fantazji. Wnętrza maksymalistyczne uwielbiają wzory, im więcej tekstur i kształtów w różnorodnych odcieniach tym lepiej. Dlatego idealne dla tego stylu okazują się tapety ścienne i kolorowe obrazy w dużych ramkach. Należy natomiast pamiętać, że maksymalizm łatwo może doprowadzić do przesytu. Zalecamy przemyślane i staranne dobieranie tekstyliów.

Dobór dodatków – jakie wybrać?

W aranżacji wnętrza maksymalistycznego można obrać dwie drogi. Pierwsza zakłada projektowanie według ustalenia akcesoriów tekstylnych oraz utrzymaniu ozdób w 2-3 kolorach dla całego pomieszczenia. Druga proponuje wybranie konkretnej tematyki i wymaga następnie spójności oraz konsekwencji podjętej decyzji. Dzięki unikalności tego stylu, możemy jednocześnie nadać wnętrzom cech vintage, poprzez umieszczenie wiekowych mebli, oraz cech glamour, poprzez dodanie połyskujących dekoracji w postaci cekinowych poduszek lub długich wiszących żyrandoli. Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się wykończenie wnętrza wokół centralnego elementu w pomieszczeniu, gdzie w większości takim elementem jest kanapa.

Back to list

Related Posts