architekt Lodz, Architektura, Dom ekologiczny, Dom z basenem, Domy, Domy nowoczesne, Nowoczesna stodoła, projekt domu parterowego, Stodoła, Uncategorized

Wentylacja mechaniczna – czy warto…?

Dom parterowy

Wentylacja mechaniczna

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. Podczas użytkowania pomieszczeń powietrze ulega zanieczyszczeniu kurzem, wilgocią, związkami chemicznymi z mebli i wykładzin oraz wydychanym przez użytkowników dwutlenkiem węgla. Niewłaściwa jakość powietrza ma wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników, jak również nie jest obojętna dla samego budynku. Wymiana zużytego powietrza na świeże wymaga zużycia energii. Dlatego istotne jest wybranie systemu, który nie tylko zapewni odpowiednią wydajność, ale będzie systemem energooszczędnym.

Dom parterowy
https://mimtwardowscy.pl/portfolio/nowoczesny-dom-and_01/

Jaki system wentylacyjny wybrać

Wybór systemu wentylacyjnego powinien odbyć się na etapie projektowym. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na naturalnej konwekcji. Ogrzane powietrze w pomieszczeniach mam mniejszą gęstość, a co za tym idzie jest lżejsze od powietrza zewnętrznego. Różnica gęstości powoduje, że ciepłe powietrze unosi się i zostaje odprowadzone na zewnątrz za pomocą pionowych kanałów wentylacyjnych. Wskutek podciśnienia zimniejsze powietrze z zewnątrz napływa na miejsce odprowadzonego. Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jego niska cena. Oprócz pionowych kanałów wentylacyjnych konieczne w tym przypadku są jeszcze tylko nawiewniki okienne lub ścienne.

Dom z basenem
https://mimtwardowscy.pl/portfolio/nowoczesny-dom-and_01/

Rekuperacja czyli odzysk

Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz, ale dodatkowo ogrzewa je ciepłem oddawanym przez zużyte powietrze usuwane z pomieszczeń. W tym celu strumienie powietrza przepływają przez rekuperator, w którym następuje odzysk, a dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów nawiewane do pomieszczeń powietrze jest pozbawiane kurzu, smogu alergenów, a nawet grzybów, wirusów oraz bakterii. Wyższą cenę tego typu rozwiązania należy jednak traktować jako inwestycję, nie jako wydatek. Inwestycja szybko się zwróci w postaci mniejszych kosztów na ogrzewanie. budynku.

Dom parterowy
https://mimtwardowscy.pl/portfolio/nowoczesny-dom-and_01/

Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Wykonanie dokumentacji projektowej najrozsądniej jest zlecić firmie, która zajmuje się również dystrybucją i montażem systemów wentylacji mechanicznej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nieprawidłowości w wykonaniu instalacji wynikających z niejasności w projekcie oraz brak porozumienia miedzy projektantem a wykonawcą instalacji. Zamówienie projektu wraz z wykonaniem instalacji nie tylko wpłynie na niższą cenę samego projektu. Taki rozwiązanie spowoduje wzięcie odpowiedzialności firmy wykonawczej zarówno za zaprojektowanie instalacji jak i za jej wykonanie.

Dom parterowy
https://mimtwardowscy.pl/portfolio/nowoczesny-dom-and_01/
Back to list

Related Posts

One thought on “Wentylacja mechaniczna – czy warto…?

Comments are closed.