Wentylacja mechaniczna
Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. Podczas użytkowania pomieszczeń powietrze ulega zanieczyszczeniu kurzem, wilgocią, związkami chemicznymi z mebli i wykładzin oraz wydychanym przez użytkowników dwutlenkiem węgla. Niewłaściwa jakość powietrza ma wpływ na samopoczucie i zdrowie użytkowników, jak również nie jest obojętna dla samego budynku. Wymiana zużytego powietrza na świeże wymaga zużycia energii. Dlatego istotne jest wybranie systemu, który nie tylko zapewni odpowiednią wydajność, ale będzie systemem energooszczędnym.
Jaki system wentylacyjny wybrać
Wybór systemu wentylacyjnego powinien odbyć się na etapie projektowym. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na naturalnej konwekcji. Ogrzane powietrze w pomieszczeniach mam mniejszą gęstość, a co za tym idzie jest lżejsze od powietrza zewnętrznego. Różnica gęstości powoduje, że ciepłe powietrze unosi się i zostaje odprowadzone na zewnątrz za pomocą pionowych kanałów wentylacyjnych. Wskutek podciśnienia zimniejsze powietrze z zewnątrz napływa na miejsce odprowadzonego. Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest jego niska cena. Oprócz pionowych kanałów wentylacyjnych konieczne w tym przypadku są jeszcze tylko nawiewniki okienne lub ścienne.
Rekuperacja czyli odzysk
Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz, ale dodatkowo ogrzewa je ciepłem oddawanym przez zużyte powietrze usuwane z pomieszczeń. W tym celu strumienie powietrza przepływają przez rekuperator, w którym następuje odzysk, a dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów nawiewane do pomieszczeń powietrze jest pozbawiane kurzu, smogu alergenów, a nawet grzybów, wirusów oraz bakterii. Wyższą cenę tego typu rozwiązania należy jednak traktować jako inwestycję, nie jako wydatek. Inwestycja szybko się zwróci w postaci mniejszych kosztów na ogrzewanie. budynku.
Projekt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją
Wykonanie dokumentacji projektowej najrozsądniej jest zlecić firmie, która zajmuje się również dystrybucją i montażem systemów wentylacji mechanicznej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nieprawidłowości w wykonaniu instalacji wynikających z niejasności w projekcie oraz brak porozumienia miedzy projektantem a wykonawcą instalacji. Zamówienie projektu wraz z wykonaniem instalacji nie tylko wpłynie na niższą cenę samego projektu. Taki rozwiązanie spowoduje wzięcie odpowiedzialności firmy wykonawczej zarówno za zaprojektowanie instalacji jak i za jej wykonanie.
One thought on “Wentylacja mechaniczna – czy warto…?”
Comments are closed.