Apartament, architekt Lodz, Architektura, Interiordesign, Małe mieszkanie, projekt domu parterowego

Style we wnętrzach w 2024 – Styl rustykalny

projekt wnętrz

Style we wnętrzach w 2024 – Styl rustykalny

Wiejski klimat, naturalne materiały, prosta aranżacja i atmosfera rodzinnego ciepła… Takimi określeniami najtrafniej możemy opisać styl rustykalny. Styl ten nawraca do natury oraz tradycyjnego wykończenia wnętrz. Choć z pozoru może sprawiać wrażenie trendu minionych lat, rustykalizm zapewnia powrót do starych korzeni z zachowaniem cech współczesnego mieszkania. Sięga on do czasów XIX oraz XX wieku, zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie potrzeba tworzenia prostych form z naturalnych materiałów doprowadziła do wytworzenia tego stylu. Zatem, czym dokładnie jest styl rustykalny oraz z czego składa się jego wnętrze?

Naturalność i autentyczność – charakterystyka stylu rustykalnego

Styl rustykalny charakteryzuje się konkretnymi materiałami, które w połączeniu ze sobą tworzą niepowtarzalny klimat. Elementy składające się na finalny efekt rustykalnego wnętrza to przede wszystkim kolory powiązane z naturą, czyli wszelkie odcienie bieli, beżu lub brązu. Im więcej naturalności tym lepiej. Ten efekt możemy bardzo łatwo osiągnąć poprzez użycie dekoracji wykonanych z lnu, bawełny lub wełny. Wykończenie ścian bez dodatkowej obróbki to również element pożądany w tym stylu. Nie zapominajmy też o najstarszym i zarazem najprostszym materiale jakim jest drewno.

Wyposażenie wnętrza rustykalnego

Wyposażenie w tym stylu możemy zacząć od kominka (może to być atrapa sprawiająca tylko pozory funkcjonującego kominka), który swoją rolę dopełnienia wnętrza znajdzie chociażby w naszym salonie. Styl rustykalny uwielbia deski podłogowe oraz odkryte stropowe belki. Dobrym wyborem dla wykończenia ścian będzie kamień lub cegła w jasnym odcieniu. Pomimo zamówienia złożonego prosto z salonu meblowego, nasze szafy, komody i stoliki powinny sprawiać wrażenie wyposażenia wiekowego, które na swoim koncie miało już paru właścicieli. Zielone rośliny doniczkowe, choć to element podstawowy każdego mieszkania, w stylu rustykalnym potrafią fenomenalnie podkreślić wiejski klimat wnętrza.

DIY – czyli własnoręczne dekoracje

Wnętrza zachowane w klimacie ludowym są przede wszystkim wypełnione ręcznie wykonanymi dekoracjami. Nasze mieszkanie możemy upiększyć zaczynając chociażby od własnoręcznie namalowanych obrazów na płótnie, po dywaniki, dziergane koce, poszewki, albo i nawet wiklinowe koszyki. Te elementy sprawią, że nasz dom nabierze ciepła i stanie się przytulny. Zachęcamy również do wykorzystywania pokoleniowych, rodzinnych dekoracji. Tym sposobem damy im drugie życie i zwaloryzujemy nasze wnętrze. Prostota łączenia wiejskiej estetyki z innymi nowoczesnymi designami sprawia, że jest to styl odpowiedni praktycznie dla każdego. 

Back to list

Related Posts