Apartament, architekt Lodz, Design, Interiordesign, Małe mieszkanie

Style we wnętrzach w 2024 – Styl klasyczny

Projekt wnętrz

Style we wnętrzach w 2024 – Styl klasyczny

Jasne barwy, antyczne meble, drewniane materiały, ale także tradycja, wyrafinowany kunszt i niebanalna elegancja. Tak można najprościej opisać styl klasyczny. W ostatnich latach zyskuje co raz większe uznanie i rozgłos wśród osób, które cenią sobie porządek i cisze we wnętrzu. Aranżacja w stylu klasycznym z pewnością przypadnie również do gustu fanatykom tradycyjnych wnętrz. Jest to idealna kontra do dobrze nam znanego stylu industrialnego. Ale czym dokładnie charakteryzuje się ten konkretny nurt? Co decyduje o jego atrakcyjności i dlaczego tak dobrze utrzymuje się w rankingu topowych styli wykończenia wnętrz?

Podwójne H, czyli historia i harmonia

Wnętrza w stylu klasycznym są projektowane ze specjalną dedykacją dla historii i kultury antycznej, której początki możemy określić między XVII, a XIX wiekiem. Powstał z inspiracji do wnętrz minionych epok. Starożytne wzorce stały się podstawą do ukierunkowania tego stylu. Styl klasyczny charakteryzuje się silnym porządkiem zaprojektowanych elementów, w tym przypadku mebli oraz dodatkowych dekoracji. Starannie przemyślane zestawienia barw, przede wszystkim kolorów jasnych, delikatnych i stonowanych, które po połączeniu, tworzą finalne wrażenie domu uporządkowanego i harmonijnego.

Charakterystyczne cechy stylu klasycznego

Wystroje klasycznych wnętrz wyróżnia szczególna umiejętność zastosowania balansu miedzy umiarem, a obfitością w kontekście ilości wykorzystanych elementów do wyposażenia pomieszczenia. Wnętrza w stylu klasycznym charakteryzuje powaga i luksus. Kluczową rolę w tego rodzaju wnętrzach odgrywa także zasada symetrii – może ona dotyczyć wzajemnego ustawienia mebli w pomieszczeniu lub po prostu dekoracji. Wszystko, co wlicza się do finalnej kompozycji wnętrza musi być powiązane i mieć powód wykorzystania. Co więcej, styl klasyczny nie przepada za mocnymi i wyrazistymi odcieniami. Wplatanie jaskrawych czy nawet neonowych kolorów do wnętrza raczej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Za to złoty i srebrny to kolory idealnie akcentujące ten styl.

Dobór materiałów

W wystroju wnętrz staramy się wykorzystywać materiały pochodzenia naturalnego o szlachetnym pochodzeniu. Materiałem idealnym dla tej zasady zawsze będą wszelakie gatunki drewna, które znalazły swoją adaptację w parkietach podłogowych, ścianach lub po prostu meblach. Co więcej, zalecamy również wykorzystanie kamienia, do oprawy kominków, ścian w łazience lub kuchni. Najbardziej trafnym wyborem dla stylu klasycznego będzie marmur oraz granit. Warto również zainwestować w wełniane i jedwabne dywany, których wymiary będą dostosowane do proporcji mebli w pomieszczeniu. Polecamy również zastosowanie elementów ze skóry oraz szlachetnych metali.

Nasz projekt

W oparciu o powyżej wypunktowane cechy stylu klasycznego, jednym z projektów wpisujących się w postawione reguły jest realizacja wnętrza domu szeregowego. Znajdziecie ją w galerii prac naszej pracowni. Całość projektu została utrzymana w delikatnych odcieniach. Wnętrze zostało wzbogacone o dodatkowe punkty oświetlenia sztucznego o wykończeniu metalowym oraz mniejsze dekoracje. Matowe obicia krzeseł oraz kanapy wywołują odczucie domowego ciepła, jednocześnie przypominając domownikowi o elegancji i powadze całego wnętrza. Całość projektu tworzy wyrazistą przestrzeń o wielu kombinacjach.

Back to list

Related Posts