architekt Lodz, Architektura, Dom ekologiczny, Dom z basenem, Domy, Domy nowoczesne, projekt domu parterowego, Uncategorized

Drewniany czy murowany…?

Dom parterowy

Drewniany czy murowany…?

Czy pomysł budowy domu drewnianego jest pomysłem trafionym…? Drewno jest wciąż materiałem bardzo popularnym. przybywa technologii, które mogą poprawić jego parametry oraz technik budowy domów opartych na drewnie. Powszechnie uważa się, że budownictwo drewniane jest znacznie tańsze od technologii tradycyjnych. Rzeczywistość już nie wygląda tak kolorowo. Mimo wysokich cen surowca, drewnianych domów buduje się bardzo dużo. Wiek XIX był wiekiem stali, XX wiekiem betonu, XXI może być wiekiem drewna.

Dom jednorodzinny

Eko czy nie eko

Drewno jest surowcem odnawialnym. Jest w stu procentach biodegradowalne. Jego pozyskiwanie nie pozostawia tak znaczącego śladu węglowego, jak materiały wysoko przetworzone. Jednak podaż drewna nie równa się popytowi. Nie wszędzie bowiem na świecie gospodarka leśna działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ekolodzy wskazują na rabunkową gospodarkę, a lasy nie nadążają się odradzać. Wycinanie zbyt młodych drzew obniża jakość surowca. Promuje się gatunki szybko rosnące, których parametry są znacznie słabsze. By zapewnić lepszą trwałość tarcicy, drewno poddawane jest głębokiej impregnacji, często wykańczane jest lakierem lub farbą. Troszcząc się o środowisko szukajmy więc surowca certyfikowanego, który pochodzi z z upraw zrównoważonych.

Dom tradycyjny

Jakość drewna

Elementy konstrukcyjne powinny być wykonane z drewna drzew iglastych, takich jak sosna, świerk lub modrzew. Gatunki te charakteryzują się wysoka wytrzymałością dzięki dużej zawartości żywicy. Są one również odporne na warunki atmosferyczne.
Domy szkieletowe wznoszone są z tarcicy, czyli drewna, z którego w tartaku wycięte zostały deski na słupy i belki.
Można również wznosić domy z bali. Wtedy tarcic e otrzymuje się z dwukrotnego przetarcia kłody. Dzięki temu boki i czoła elementów są płaskie i mają kształt prostokąta.
Dobre drewno konstrukcyjne jest oznaczone klasą wytrzymałości na zginanie. Klasę oznacza litera C, cyfra oznacza wartość wytrzymałości na zginanie wyrażonej w MPa. Oprócz klasyfikacji budulca, równie istotne jest jego suchość. Wilgotność drewna do celów budowlanych nie powinna przekraczać 20%. Drewno dobrze wysuszone ma wytrzymałość wyższą od wilgotnego nawet o 70%.

Dom parterowy

Zabezpieczenie drewna czyli impregnacja

Najpopularniejsza ze względu na niska ceną jest tarcica obrzynana. Wymaga ona jednak starannej impregnacji. Nie impregnowane traci trwałość i bardzo łatwo się pali. Impregnacji nie wymaga drewno klejone, bale drewniane o dużych przekrojach, drewno czterostronnie strugane i drewno suszone w komorach.
W dużych zakładach drewno impregnowane jest przez wielogodzinne zanurzenie w kąpieli w preparacie impregnującym. Impregnacja może również następować w drodze działań pod ciśnieniem w specjalnych komorach ciśnieniowo-próżniowych. Skuteczność obu tych metod jest bardzo wysoka. Drewno konstrukcyjne można też impregnować we własnym zakresie poprzez natryskiwanie lub krótkie kąpiele drewna w specjalnie przygotowanym do tego roztworze. Wymaga to zabezpieczenia maskami oraz odzieżą ochronną, niezużyty impregnat utylizować.

Dom tradycyjny

Domy z bali tylko letniskowe

Domy z bali, czyli z grubsza tylko obrobionych pni drzew stawiali nasi przodkowie. Dzisiaj domy z bali mogą dorównywać nowoczesnością bryłom domów wznoszonych z loczków, pustaków oraz żelbetu. Najwyższej jakości bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków i jodeł. Drewno obrabia się w tartaku. Do budowy można użyć drewna wilgotnego, którego wilgotność przekracza 19%. W takim przypadku drewna dosycha po zbudowaniu domu, przed jego wykończeniem. Ale wtedy konstrukcja osiądzie nawet o 6%. Można też użyć do budowy bale wysuszone. Przygotowane do budowy bale mają wycięte wpusty i zamki, dzięki którym można wykonać stabilne i szczelne połączenie. Na rynku dostępne są również bale warstwowe. Są one zrobione z klejonych desek i wykończone z obu stron półokrągłymi fragmentami bali. Lub bale ocieplone, które składają się z dwóch półokrągłych korytek drewnianych połączonych śrubami. Wypełnienie korytek stanowi materiał ociepleniowy w postaci pianki poulireatanowej lub granulatu celulozowego. Współczynnik przenikania ciepła tak wytworzonych bali wynosi nawet 0,18 W/(2K). Zgodnie z dzisiejszymi przepisami domy z bali wymagają docieplenia, co wnosi szereg problemów oraz wpływa na charakterystyczny wygląd budynku.

Dom parterowy
Back to list

Related Posts