architekt Lodz, Architektura, Dom ekologiczny, Domy, Domy nowoczesne, Interiordesign, Photography, projekt domu parterowego, Wille

Z cyklu podglądamy i polecamy – Dom w Norwegii

Ładne wnętrze

Z cyklu podglądamy i polecamy – Dom w Norwegii

Dom na zboczu wzgórza, z widokiem na wody jeziora Nordås i kolekcję małych wysp. Właściwie wiejska okolica o charakterze sielankowym położona jest w odległości 15 minut jazdy na południe od miasta Bergen. Z domu rozpościera się wyjątkowy i malowniczy krajobraz, gdzie wzgórza ukazują bogactwo lasów.

Dom tradycyjny

Sam projekt domu, autorstwa Alexandra i Tonje Griegów, w pełni wykorzystuje tę wciągającą, otwartą perspektywę. Todd Saunders opisuje dom jako swego rodzaju „wizjer”, z głównymi pomieszczeniami mieszkalnymi wychodzącymi na wodę, podczas gdy boczne elewacje są lepiej chronione i stosunkowo zamknięte, co pomaga skupić się na samym jeziorze Nordås.

Ładne wnętrze

Saunders właśnie skończył pracę nad własnym domem, Villa S, gdzie zaczął eksperymentować z wieloma udanymi pomysłami i rozwiązaniami projektowymi, które zostały uwzględnione w procesie projektowania Villa Grieg. Obejmowały one pomysł podniesienia głównych przestrzeni rodzinnych w celu wzmocnienia połączenia z widokiem, płynną i otwartą część dzienną oraz użyteczne poczucie oddzielenia tych bardziej „wspólnych” części domu od przestrzeni przeznaczonych do pracy lub nauki.

Dom parterowy

Jedyną przestrzenią parteru willi, poza magazynem, jest studio muzyczne, które zostało wkomponowane w rzeźbiarską, pochyłą bryłę, mieszczącą również główne wejście i klatkę schodową. Schody wznoszą się po tym zboczu, gdy wznoszą się w kierunku głównej części mieszkalnej, a długi, poziomy pas szklany tworzy panoramę otwartego krajobrazu, co robi uderzające wrażenie, gdy wchodzi się do prywatnej sfery domu. Wszystkie przestrzenie rodzinne, w tym dwie sypialnie, znajdują się w tej części podwyższonej części domu, która unosi się nad płaszczyzną gruntu.

Dom parterowy

Amfilada przestrzeni zaczyna się od otwartej przestrzeni mieszkalnej, która łączy kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynkową dla rodzin, rozmieszczonych wzdłuż ściany ze szkła od podłogi do sufitu, która przesuwa się z powrotem, tworząc otwarty balkon z widokiem na jezioro na zachodzie . Poza tym w obrysie budynku znajduje się częściowo osłonięta weranda. Zgodnie z sekwencją pozostałych przestrzeni, które owijają się wokół otwartego dziedzińca, znajduje się sypialnia dla córki Griega oraz łazienka i sypialnia gościnna. Poza tym sala telewizyjna w północno-wschodnim narożniku tworzy naturalną strefę buforową, która pomaga chronić najbardziej prywatny element domu, w którym znajduje się przestronny apartament główny.
Ogólna powierzchnia domu jest celowo i celowo skromna. Jakikolwiek wpływ na naturalny charakter tego miejsca został starannie zminimalizowany, przy bardzo niewielkiej ilości sztucznego kształtowania krajobrazu, a także delikatnej ochrony istniejących drzew i roślinności. Zamiast jakiegokolwiek nachylenia terenu, budynek o stalowej ramie dostosowuje się do pofałdowań istniejącej topografii i charakteru samego zbocza.

Dom parterowy
Back to list

Related Posts