Z cyklu podglądamy i polecamy – Dom Ponad Drogą w Gdańsku
Luksusowy projekt domu mieszkalnego dla czteroosobowej rodziny, zlokalizowany na działce z nierównym terenem. Podjęcie decyzji zbudowania budynku w takim miejscu wydaje się karkołomnym pomysłem. Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko niepowodzeń i problemów podczas budowy, niektóre pracownie architektoniczne nie podjęłyby się takiego zadania, ale nie zespół Z3Z Architekci. Dom Ponad Drogą jest świetnym przykładem, jak w sprytny sposób można ograć nawet najtrudniejsze do pokonania nierówności na działce. Na podstawie tego projektu, pokazują jak wykorzystać nierówności terenu na korzyść projektu i stworzyć dom, który będzie spełniał swoją funkcję.
Działka ze skarpą – jak sobie z nią poradzić?
Architekci otrzymali zadanie zaprojektowania domu jednorodzinnego na działce ze skarpą oraz dodatkowym wjazdem od strony południowej. Rozwiązaniem problemu okazał się pomysł wkomponowania kubatury budynku w istniejące zbocze. W miejscu skarpy zaprojektowano garaż. Takie rozwiązanie umożliwiło zlokalizowanie wjazdu na równi z istniejącą drogą. Tym samym sposobem wyznaczono wysokość na jakiej ma znajdować się część mieszkalna. Wykorzystując ukształtowanie działki, zaprojektowano dom powyżej wyznaczonego miejsca na garaż i jednocześnie udało się zapewnić inwestorowi prywatność bez obowiązku grodzenia działki ze wszystkich stron.
Rozmieszczenie funkcji
Południowo-zachodnia ekspozycja budynku wykorzystana na korzyść dużego salonu. Został on dodatkowo przeszklony w celu zintegrowania pomieszczenia z wyciągającym się ogrodem i zapewnienia odpowiedniej ilości oświetlenia dziennego. Na piętrze zaprojektowano strefę nocną. W rezultacie, powierzchnię podzielono na łazienkę z wejściem od korytarza, główną sypialnię z garderobą i prywatną łazienką, ale i także dwa pokoje dziecięce oraz małą saunę. Wszystkie pokoje otrzymały ekspozycję zachodnią i widok na ogród. Pomieszczenia takie jak schowki i części gospodarcze zostały połączone z garażem, wydzielając jedną spójną strefę pomocniczą.
Rozwiązanie elewacji
W celu zapewnienia ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku oraz ze szczególną uwagą na okres letni, architekci zdecydowali się na zewnętrzne żaluzje. By nie blokować stale dopływu światła dziennego, żaluzje posiadają opcję składania. Po całkowitym ich złożeniu, chowają się w warstwie ocieplenia budynku i stają się niewidoczne. Kubatura budynku utrzymuje proste kształty sześcienne, zapewniając styl minimalistyczny z wykończeniem elewacji w odcieniach bieli i czerni. W rezultacie, dzięki zastosowaniu ruchomych rolet, uzyskujemy dodatkowo dwa różne oblicza elewacji. Basen w strefie ogrodowej wydłuża optycznie budynek, nadając jednocześnie luksusowego charakteru domu.
Nasz projekt
Jednym z projektów naszego autorstwa, który zawiera w sobie podobną estetykę architektury jest projekt domu jednorodzinnego – KRY_03. Zachowuje on minimalistyczną stylistykę elewacji w odcieniach bieli i czerni. Część budynku została wzbogacona o dodatkowe piętro, a w ogrodzie zaprojektowaliśmy długi basen. Wysunięty garaż wyciąga optycznie kubaturę domu, jednocześnie łącząc się idealnie z częścią mieszkalną budynku. Wszystkie strony elewacji zostały wzbogacone o odpowiednią ilość przeszkleń okiennych, co w efekcie sprawiło, że dom w ciągu dnia będzie otrzymywał dostateczną ilość światła dziennego.