architekt Lodz, Architektura, Design, Domy, Domy nowoczesne, Nowoczesna stodoła, rewitalizacja, Stodoła

Z cyklu podglądamy i polecamy – Projekt przebudowy starej stodoły

Projekt stodoły

Z cyklu podglądamy i polecamy – Projekt przebudowy starej stodoły

Dom w zagrodzie to jeden z projektów architektów z pracowni NA NOWO. Tym razem zajęli się projektem odbudowy oraz adaptacji jednej z dolnośląskich działek wiejskich. Znajduje się na niej istniejąca, opuszczona zabudowa w postaci dawnego budynku mieszkalnego oraz przedwojennej stodoły. Projekt wykonany na zlecenie pary inwestorów, którzy zauroczeni klimatem i urokiem działki, postanowili ją wykupić, by następnie zaadaptować ją na cele przyszłego domu. Naszym dzisiejszym zadaniem będzie pokazanie oraz wyjaśnienie, krok po kroku, całego procesu twórczego pracowni.

Adaptacja istniejącej zabudowy

W istniejącym układzie działki, wzajemny układ budynków rozlokowano w szerokim kształcie litery „U”. Pracowania, podczas przejścia do fazy projektowej zdecydowała się zachować zabytkowy schemat zabudowy. Dawna stodoła, rozbudowana o dwa budynki z funkcją mieszkalną oraz dodatkowym miejscem na garaż. Pierwszą część domu rozplanowano na pomieszczenia pomocnicze, strefę głównego wejścia oraz wspomniany garaż. Druga część domu to strefa prywatna przeznaczona między innymi na rozmieszczenie sypialni. Na dziedzińcu wjazdowym, by domknąć jego kompozycję, dostawiono wolnostojącą wiatę z dodatkowym miejscem na garaż oraz warsztat.

Z szacunkiem do historii – czyli połączenie nowego ze starym

Wyjątkowość projektu wynika z pomysłu zestawienia nowoczesnej, nowej architektury z historycznymi elementami zabudowy. W celu połączenia ze sobą tych dwóch wariantów, postawiono na niskie przeszklone łączniki. Dzięki temu zabiegowi, otrzymujemy dodatkowo otwierający się widok na ogrodową część działki. Ten element nawiązuje do historycznych wrót wiejskich budynków gospodarczych, które swoim rozwiązaniem łączą pola uprawne z tylną częścią dziedzińca. Co więcej, postawiono na zachowanie najbardziej charakterystycznych elementów dawnej zabudowy. Architekci postawili na wykorzystanie dawnego pokrycia dachowego w układzie dachówki żłobkowanej układanej w koronkę. Zachowany będzie również nieregularny układ otworów okiennych i drzwiowych.

Rozwiązanie elewacji

Odzyskana cegła z rozbiórki, zostanie wykorzystana do wykończenia ścian od wewnątrz. Drewniane belki z więźby zostaną ponownie użyte do konstrukcji stropu w części otwartego piętra. Trzymając się pierwotnego planu, budynek zostanie otynkowany od strony zewnętrznej, a wnętrze zostanie wykończone płytką ceglaną. W odwrotny sposób, zostaną potraktowane nowo projektowane budynki. Elewację ozdobi cegła, a wnętrze zostanie wykończone za pomocą minimalistycznego dotyku w postaci tynku i odcieni bieli. Dodatkowo, odzyskane kamienne, granitowe koryta, będą spełniać dodatkową funkcję w postaci umywalek w łazienkach.

Back to list

Related Posts