Błędy w trakcie budowy domu, które mogą nas sporo kosztować – Czego unikać?
Inwestycja w budowę własnego domu, choć nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć, jest marzeniem wielu osób. Jednak nawet najstaranniej wykonany plan i nadzór nie są gwarancją do skutecznego oraz sprawnego dotarcia do końcowej fazy budowy. Niestety, błędy podczas budowy mogą bardzo szybko przerodzić się w istny dla nas koszmar i spędzać sen z powiek przez następne miesiące. Zarówno w architekturze jak i budownictwie, nie ma uniwersalnego wzoru na bezkonfliktowy projekt. Dlatego warto zaznajomić się i zapamiętać na co zwracać szczególną uwagę oraz czego unikać podczas powstawania naszego domu.
Błędy w pierwszej fazie budowy
Na placu budowy, pierwszym problemem może być nieprawidłowe wytyczenie budynku. Błędy w tym zakresie mają ogromne konsekwencje, wpływając na kolejne etapy budowy, od fundamentów po wykończenie. Warto zlecić pomiar geodecie, który wskaże, czy pomiary należy wykonać przed czy po wykopach pod fundamenty. Prace związane z samym powstawaniem fundamentów również wymagają kontroli. Wadliwe wykonane zbrojenie czy płytsze wykopy mogą osłabić fundamenty, zagrażając całej konstrukcji domu. Ważne jest także, aby zabezpieczyć fundament przed wilgocią, w celu zapewnienia suchości oraz ciepła w podłodze i ścianach. W przypadku budowy wielokondygnacyjnego domu, konstrukcja schodów musi spełniać odpowiednie standardy, zapewniając bezpieczne korzystanie. Nieprawidłowości w proporcjach czy kątach schodów mogą uniemożliwić ich użytkowanie dla dzieci i osób starszych.
Tanie materiały budowlane – czy faktycznie oszczędzamy?
W kwestii doboru materiałów budowlanych, najlepiej jest kierować się zaleceniami projektanta. Lista wszystkich, potrzebnych materiałów budowlanych, zostaje opracowana zgodnie z wyznaczonymi wymaganiami konstrukcyjnymi budynku. Niewłaściwy wybór materiałów, gdzie w tym przypadku najczęściej mówimy o zdecydowaniu się na tańszy, gorszy zamiennik, może doprowadzić do usterek, których naprawa często wymaga wymiany lub całkowitej rozbiórki danej części. Koszty napraw oraz potencjalne ryzyko nawrotu problemu, znacznie bardziej przewyższają potencjalne oszczędności przy wyborze tańszych materiałów.
Słaba jakość izolacji dachu
Kolejnym istotnym aspektem, którego zaniedbanie może prowadzić do znacznych kosztów naprawczych, jest właściwe wykonanie konstrukcji więźby dachowej. Nawet niewłaściwe umieszczenie krokwi w murłatach może skutkować uszkodzeniem dachu lub odkształceniem się krokwi pod ciężarem materiału dachowego lub gwałtownymi opadami śniegu. Najbardziej powszechne i kosztowne błędy w budownictwie często występują na etapie stanu surowego otwartego. Problemy związane z niewłaściwą izolacją dachu mogą prowadzić nie tylko do wzrostu zużycia opału, ale także do przedostawania się wody pod dach i dalej do wnętrza budynku mieszkalnego.