architekt Lodz, Architektura, Design, Dom ekologiczny, Domy nowoczesne, projekt domu parterowego

Z cyklu podglądamy i polecamy – Forest House

Dom minimalistyczny

Z cyklu podglądamy i polecamy – Forest House

Dom wzniesiony na skalistym podłożu, pośród malowniczego i gęstego lasu deszczowego wyspy Bowen w Kolumbii Brytyjskiej. Zaprojektowany w stylu kabinowym, z minimalistycznym wykończeniem oraz dominacją odcieni czerni. Wszystkie te elementy złączone razem, tworzą silne wrażenie symbiozy między architekturą, a naturą. Częściowo odkryte płyty betonowe podkreślają surowość projektu, a dwuspadowy dach o dużym kącie nachylenia nadaje budynkowi charakteru górskiego. Dom zaprojektowano tak, aby wtapiał się w panujące otoczenie, jednocześnie dbając o to, by budynek nie umknął naszej uwadze.

Połączenie tradycji i nowoczesności

Projekt autorstwa SM Studio. Jego fundamenty zostały zaczerpnięte z filozofii tworzenia niskoenergetycznych i zrównoważonych domów, które wytwarzają minimalne szkody dla otaczającego środowiska. Dom został zaprojektowany indywidualnie, na potrzeby trzyosobowej rodziny. Zależało jej na znalezieniu miejsca gdzie będą mogli pozwolić na odcięcie się od rutyny życia codziennego. Oprócz funkcji, dom reprezentuje również formę. Użycie elementów drewnianych nadaje budynkowi lekkość oraz nowatorskość. Otwarty taras zaprasza właściciela domu do wyjścia i kontaktu z naturą. Pozwala wchłonąć nietypową atmosferę, jaka panuje w tym miejscu.

Konstrukcja, a otoczenie

Dzięki idei przytwierdzenia fundamentu na obu końcach budynku do podłoża skalnego, powstała możliwość zaczepienia domu i utworzenia rozpiętości pozwalającej na zaprojektowanie budynku między skałami. Dostosowano się do panujących warunków otoczenia. Takie rozwiązanie poskutkowało w otrzymanie wrażenia „unoszenia” się kubatury budynku nad ziemią. Architekci tym sposobem uzyskali dodatkowy efekt nowoczesności projektu oraz doprowadzili do znacznych cięć w kosztach budowy. Problem zacienienia działki w wybranym miejscu również został rozwiązany. Rozmieszczono najważniejsze funkcje pomieszczeń po stronie, która w ciągu dnia otrzymuje najwięcej światła dziennego. Dodatkowo, zadbano o odpowiednią ilość przeszkleń w danej elewacji. W ten sposób udało się uniknąć sytuacji z niewystarczającym doświetleniem domu.

Kolor ma znaczenie

Dobór czarnego wykończenia elewacji nie był przypadkowy. Ta na pozór prosta decyzja spowodowała zmianę postrzegania architektury. Dzięki temu budynek o wiele lepiej komponuje się z odcieniami zieleni i brązu, które głównie występują w krajobrazie. Trend związany z zamianą bieli w elewacji na wszelkie, różnorodne odcienia czerni, jest w dzisiejszych czasach pożądanym zabiegiem. Jest to spowodowane efektem jaki możemy uzyskać w naszym wymarzonym domu. Dotyczy to zarówno architektury jak i wnętrz. Czarny wprowadza do projektu element tajemniczości, ale i elegancji, powagi, zdystansowania. Idealnie wpasowuje się w design dzisiejszych czasów.

Nasz projekt

Jednym z projektów naszego autorstwa, w którym również zastosowaliśmy technikę łączenia różnych odcieni czerni ze sobą, jest design domu stworzonego z myślą o czteroosobowej rodzinie – Black House. Dzięki połączeniu jednolitego tynku silikonowego firmy Q-COVER z antracytowymi deskami elewacyjnymi, otrzymaliśmy subtelny, ale i jednocześnie wyrazisty efekt wykończeniowy budynku. Poziomo, w rejonie tarasu oraz wokół basenu, wykorzystaliśmy mrozoodporne, betonowe płyty podłogowe. Pomimo wykorzystania różnych tekstur, uzyskane połączenie nie przytłacza i nie odejmuje oryginalności projektu. W celu wyważenia efektu końcowego, zdecydowaliśmy się na zastosowanie okien trójkątnych oraz trapezowych w sypialnianej części budynku. Pokój posiada również bezpośrednie wyjście na przestronny balkon.

Back to list

Related Posts