Ogrzewanie prądem nie musi być drogie
Ogrzewanie prądem nie należy do najpopularniejszych rozwiązań w naszym kraju ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Mamy tu niższe koszty inwestycyjne, bo nie musimy kupować kotła, budować komina, prowadzić przyłącza gazowego. Ale bilans nie wypada korzystnie dla elektryki. W kwestii dostarczenia ciepłej wody, przy ogrzewaniu za pomocą gazu czy też pompy ciepła, wystarczy dodatkowy zasobnik, w którym woda użytkowa jest podgrzana. W przypadku elektrycznej instalacji grzewczej, do wytworzenia c.w.u. konieczny jest montaż osobnego podgrzewacza, również zasilanego elektrycznie, a więc droższego w eksploatacji.
Ogrzewanie prądem i fotowoltaika
Gdyby zastosować ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe zasilane innymi systemami grzewczymi, mogłoby się stać konkurencyjne. Do jego zasilania można wykorzystać darmowa energię wytwarzaną w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Nowe domy, które powinny spełniać wyśrubowane normy dotyczące energooszczędności zaczynają coraz częściej sięgać do takiego właśnie rozwiązania. Oby nie na chwilę. Bo wprowadzony od kwietnia nowy sposób rozliczania opłat za energie elektryczną w ramach umów prosumenckich ograniczył sięganie po fotowoltaikę.
W jakiej sytuacji postawić na ogrzewanie prądem
Jeśli jedynym źródłem ciepła ma być ogrzewanie podłogowe, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest ogrzewanie wodne. W takim przypadku koszty ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła lub kotła na paliwo są stosunkowo niskie. Jeśli jednak ogrzewania podłogowe ma stanowić dodatkowe źródło ciepłe, które sprawia, że podłoga w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka jest przyjemnie ciepła, wtedy warto ułożyć elektryczne maty lub kable. Eksploatacja będzie bardzie kosztowna, ale inwestycja będzie tańsza.
Kiedy warto położyć maty elektryczne
Ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe może stanowić doskonałe uzupełnienie innego systemu. Na przykład wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest zbyt duże. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, będąc systemem niezależnym od głównego, może być czasowo wyłączane. Poza sezonem grzewczym zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkowa zapewni system główny.
Tańsza taryfa
Warto w taki sposób zaprojektować w wykonać instalację ogrzewania elektrycznego, by możliwe było jej zasilanie tylko w wybranych godzinach w ciągu doby. Pozwoli to na rozliczanie się z zakładem energetycznym w oparciu o korzystniejszą taryfę dwustrefową. Według niej prąd pobierany w nocy i w wybranych porach dnia oraz w dni wolne od pracy jest o około 30% tańszy niż w taryfie całodobowej. Przy takim właśnie wybiórczym czasowo pobieraniu energii, zapewnienie komfortu cieplnego pomieszczeń zapewnia zdolność akumulacji ciepła dostarczonego.