architekt Lodz, Architektura, Domy, Domy nowoczesne, Nowoczesna stodoła, Stodoła, Uncategorized

Jak wybudować tanio dom w 2022 roku

Jak wybudować tanio dom w 2022 roku

Po pierwsze – zrezygnuj z piwnicy

Istotną oszczędnością będzie rezygnacja z piwnicy, ponieważ koszty wybudowania kondygnacji podziemnej są znacznie wyższe niż każdej kondygnacji naziemnej. Na koszt wpływają prace związane z wykopami i wywozem ziemi. Ale nie tylko. Występowanie wód gruntowych wymusza zabezpieczenia, które również generują koszt. Oprócz tego wokół budynku trzeba rozprowadzić system drenarski w postaci rur drenarskich i studzienek, których zadaniem będzie odprowadzanie wody gruntowej poza obszar budynku.

Nowoczesna stodoła

Po drugie – zrezygnuj z garażu

Zgodnie z aktualnym prawem budowalnym możliwe jest wybudowanie garażu o powierzchni zabudowy do 35m2 na zgłoszenie. Koszt wybudowania garażu w bryle budynku to koszt 800 – 1000zł/m2, co daje średnio 24000 – 30000 zł. Koszt wybudowania garażu murowanego wolnostojącego o powierzchni 35m2 to koszt około 42 000 zł. Do tego doliczyć musimy koszt projektu, który wynosi około 2000 zł. Różnica wynosi około 14000 zł, a masz możliwość budowy garażu w późniejszym terminie. Zamiast garażu zawsze możesz wybudować wiatę. My namawiamy do całkowitej rezygnacji z garażu. Klimat mamy zupełnie inny niż jeszcze parę lat temu i liczbę dni, w których musimy odśnieżać można policzyć na palcach prawej ręki.

Mały kompaktowy dom

Po trzecie – wykonaj dom w kształcie prostopadłościanu

Prosta bryła domu generuje znacznie mniejsze koszty materiałów i robocizny. Rozczłonkowana bryła jest znacznie trudniejsza dla fachowców, trwa dłużej, pochłania większą ilość materiałów, a co za tym wszystkim idzie, jest znacznie droższa. Tani dom to dom o regularnym kształcie, pozbawiony detali architektonicznych. Znaczne koszty generują również na przykład lukarny oraz wszelkiego rodzaju wykusze. Pamiętajmy o unikaniu wszelkich uskoków, zarówno na rzucie, jak i w przekrojach. Takie uskoki wymagają różnych dodatkowych zabezpieczeń, które tworzą dodatkowe koszty. Uskoki bowiem generują straty ciepła, które trzeba zabezpieczyć, by uniknąć mostków cieplnych, przez które może uciekać energia.

Nowoczesna stodoła

Po czwarte – wybierz dach dwuspadowy lub płaski

Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o minimalizowanie kosztów budowy domu jest „nowoczesna stodoła” z dachem dwuspadowym pozbawionym lukarn i wykuszy. Pod warunkiem oczywiście, że nie zaprojektujesz w elewacjach bocznych ogromnych trójkątnych okien, które generują ogrom problemów. Przy takich oknach są prozaiczne problemy z ich umyciem, ale również z ich przesłonięciem, a same w sobie są znacznie droższe od okien prostokątnych. Okna połaciowe również mają swoją cenę i ich osadzenie i obrobienie wymaga sporego nakładu pracy. Warto pomyśleć o takiej wysokości ściany piętra, która zmieści okna o pożądanej przez nas wysokości. Wracając do przekrycia dachem, równie dobrym rozwiązaniem jest stropodach czyli dach płaski. Wybór dachu to nie tylko kwestia naszych decyzji, to często zapis w planie miejscowym lub w warunkach zabudowy, którego bezwzględnie musimy się trzymać.

Dom z dachem dwuspadowym

Po piąte – wybierz budynek piętrowy zamiast parterowego

Budynek o dwóch kondygnacjach i zwartej, prostej bryle to znacznie mniejszy koszt niż budynek parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Choć budynek parterowy to wygoda i luksus i my jako architekci często namawiamy inwestorów do takiego rozwiązania, jeśli tylko pozwala na to wielkość działki i warunki zabudowy lub zapisy planu miejscowego, to informujemy, że koszt takiego luksusu trzeba będzie zapłacić. W budynku piętrowym dochodzi nam oczywiście budowa schodów i często montaż okien dachowych, ale oszczędzamy praktycznie w każdym innym miejscu budowy. Fundament domu piętrowego to połowa fundamentu domu parterowego. Przekrycie dachu domu piętrowego to również połowa dachu parterowego. Dom piętrowy znacznie łatwiej jest ogrzać, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. Pomyślmy wiec o domu piętrowym.

Tani dom

Po szóste – wybierz projekt o oknach, które maja typową wielkość i kształt

Duże przeszklenia robią ogromne wrażenie, nieregularne czyli trójkątne, o których wspominaliśmy w domu typu „nowoczesna stodoła” również wyglądają zjawiskowo. Ale koszt takich okien może generować potężne koszty. Średnia cena okien z tworzywa białego o współczynniku Uw poniżej 1,0 to koszt 550 zł/m2. Lepszej jakości okna z PCV wygenerują jeszcze wyższą cenę za m2. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie okien o typowym i popularnym wymiarze 1165 x 1435 mm. Cena okna dwuskrzydłowego z opcją uchylanie jednego ze skrzydeł to około 600 – 750 zł. Okna przeznaczone do domów pasywnych to koszt 800 – 1100 zł. Pamiętajmy więc, że to nie wszystko jedno, jakie okna mamy w projekcie.

Tania nowoczesna stodoła

Po siódme – zrezygnuj z balkonów i tarasów na piętrze

Balkon lub taras znajdujący się bezpośrednio nad pomieszczeniami mieszkalnymi wymagają dużego nakładu pracy. Trzeba je bardzo dobrze zaizolować papą, ocieplić, wyprofilować spadki oraz zamontować balustrady w taki sposób, by nie uszkodzić warstw wykończeniowych na tarasie. Cena balustrady stanowi również dodatkowy, często niemały koszt. A czy na pewno, gdy mamy ogród i taras przed domem, będziemy chcieli spędzać czas na balkonie lub tarasie piętra…?

Dwuspadowy dach

Po ósme – nie produkuj łazienek bez liku

Każda łazienka generuje ogromny koszt jeśli chodzi o wykończenie. To koszt nie tylko płytek ściennych, czy podłogowych, to również koszt robocizny. Koszt wykonania łazienki to koszt około 100zł za m2. Koszt więc wykonania łazienki o powierzchni 12m2 wygeneruje około 11000 – 12000 zł do zapłacenia. Jako architekci uważamy, że koniecznym jest umieszczenie łazienki czy toalety na każdej kondygnacji mieszkalnej, ale prywatna łazienka i garderoba do każdej sypialni to luksu i ogromny koszt.

Dom typu stodoła
Back to list

Related Posts