Z cyklu podglądamy i polecamy – Willa z basenem pod Łodzią
W dzisiejszym blogu chcielibyśmy podzielić się z Wami projektem autorstwa pracowni BIAMS – dużej willi mieszkalnej pod Łodzią. Stworzona została z myślą o wygodzie i harmonii dla całej rodziny. Ta unikalna rezydencja, wyróżnia się nie tylko swoim wyjątkowym położeniem, ale także niekonwencjonalnym designem. Jest to projekt łączący między innymi, nowoczesne elementy betonowe i drewniane w elewacji. Willa nie tylko zapewnia wyjątkowe wrażenie wizualnie, ale tworzy unikalne połączenie z otaczająca naturą. Dom oprócz spełnienia funkcji użytecznej, posiada zaprojektowany basen ze SPA & Wellness, który dodatkowo podwyższa wartość budynku.
O projekcie
Zaprojektowany przez pracownię dom, wydziela strefę użytkową od gospodarczej. Projekt, w części parterowej zawiera hol z klatką schodową, garaże oraz wiatę na aż 6 samochodów. Uwzględniona została strefa gospodarcza oraz ogrodowa. Dodatkowo, umieszczenie głównej sypialni, tzn. Master Bedroom wraz z garderobami oraz łazienką, na tej samej kondygnacji, podkreśla priorytetowość pokoju nad pozostałymi pomieszczeniami nocnymi. Strefa basenowa z sauną i jacuzzi, opracowana dłuższą ścianą w kierunku południa. Takie rozwiązanie pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości światła dziennego, które dodatkowo podkreśli luksus oraz okazałość przestrzeni.
Rozwiązanie formy budynku
Kubatura budynku została zaprojektowana na kształt litery „T”. Dodatkowo, subtelnie, lecz zauważalnie, podkreślono dwie nowoczesne stodoły. Przecinające je balkony oraz pozostałe elementy architektoniczne nadają dodatkowej dynamiki bryle. Pomimo jej podłużnego kształtu domu, właściwe ustawienie w stosunku do stron świata umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni. Tworząc przyjemny dziedziniec z widokiem na przestronny taras słoneczny. Generalne rozplanowanie budynku na działce, nie tylko izoluje dom od ulicy, ale również dyskretnie ukrywa tylną część budynku.
Wykończenie elewacji
Do wykończenia elewacji willi użyto tradycyjnych, naturalnych materiałów. Architekci wykorzystali ciepłe, dębowe drewno o złotym odcieniu, kamień trawertynowy oraz chropowaty tynk w delikatnym odcieniu ecru. Dachy zwracają uwagę różnorodnością – połacie od strony północnej i wschodniej wykorzystują szaro-brązową dachówkę. Natomiast połacie od strony południowej i zachodniej stanowią panele fotowoltaiczne, zintegrowane z pokryciem dachowym. Ta zróżnicowana paleta materiałów nadaje domowi charakteru i nowoczesności. Pomimo imponujących rozmiarów, cała bryła domu emanuje proporcją, oraz unikatowym stylem. Analizując projekt, możemy zauważyć dbałością o detale oraz starannie przemyślaną koncepcję domu.