architekt Lodz, Architektura, Design, Dom piętrowy, Domy, Domy nowoczesne

Z cyklu podglądamy i polecamy – Willa w Krakowie

nowoczesna willa

Z cyklu podglądamy i polecamy – Willa w Krakowie

Dom skryty to projekt autorstwa poznańskiej pracowni todos.architekci, który został zaprojektowany na jednej z krakowskich działek. Willa swoim designem nawiązuje nie tylko do współczesnych wzorów budownictwa, ale także do zasad projektowych ikonicznego architekta okresu modernizmu – Miesa van der Rohe. Na narożnej, rozległej działce inwestorowi zależało na prywatności, jednocześnie zachowując otwarty widok na okolicę. Dom, o nietypowej, niesymetrycznej formie, charakteryzuje się silnie horyzontalnym układem. Proponowane kształty brył mają odzwierciedlać nowatorskie podejście do tradycyjnej architektury krakowskiego domu, unikając symetrii.

O projekcie

Budynek wznosi się na delikatnych cokołach. Dom wykorzystuje niesymetryczną i silnie horyzontalną kompozycję, a rozwiązanie kubatury ma być czytelnym przekształceniem tradycyjnej formy domu mieszkalnego. Dla podniesienia statusu budynku, otoczono go prostokątnymi zbiornikami wodnymi, które odbijają jego sylwetkę. Różnorodność faktur i kolorów materiałów, włączając w to powierzchnię wody, ma na celu stworzenie wrażenia, że każda płaszczyzna ma własną funkcję. Zaprojektowany dom stanowi harmonijną całość kompozycyjną, zbudowaną jako trójwymiarowy kolaż. Takie rozwiązanie, silnie nawiązuje do jednych z technik wykorzystywanych przez Miesa van der Rohe w jego architektonicznych dziełach.

Rozwiązanie elewacji

Elewacje budynku zostały rozwiązane w klasyczny, modernistyczny sposób, dla podkreślenia naturalności projektu. Parterowa część willi, zachowana w delikatnych odcieniach białego tynku oraz wzbogacona o drewniane panele. Dodatkowo, dla uzyskania silnego kontrastu między piętrami, postawiono na grafitowe wykończenie zarówno dachu jak i ścian. Z kolei, reprezentacyjną stronę budynku, wzdłuż której poprowadzono pas sadzawki, udekorowano kompozytowymi płytami o wysokim połysku. Zabieg ten miał na celu stworzenie plastycznej całości kompozycyjnej, gdzie odbijająca się tafla wody na ścianach poszerza optycznie ogród.

Back to list

Related Posts