architekt Lodz, Architektura, Domy, Domy nowoczesne, Nowoczesna stodoła, projekt domu parterowego, Stodoła, Uncategorized

Z cyklu podglądamy i polecamy – prefabrykowana stodoła

Nowoczesna stodoła

Z cyklu podglądamy i polecamy – prefabrykowana stodoła

Firma Mabudo wykonała projekt, który przypomina nowoczesną stodołę. Projekt MABO10 to prosta bryła zaprojektowana na planie prostokąta. Boczne elewacje zostały zaakcentowane przez cofnięcia w stosunku do lica. Charakterystyczne dla tego projektu są powtarzalne i rytmiczne powtarzanie okien. Ściana szczytowa domu MABO10 zaprojektowana została w formie przeszklonej fasady. Zwarta bryła zapewnia energooszczędność, bowiem straty ciepła zostały zminimalizowane. Prefabrykowana nowoczesna stodoła doskonale wpasuje się we wszelkie krajobrazy, a przeszklona fasada pozwoli na czerpanie radości z pojawiających się za oknami widoków.

Nowoczesna stodoła

Duża powierzchnia użytkowa

Projekt prefabrykowanej nowoczesnej stodoły to projekt przemyślany również pod względem zapewnienia jak największej powierzchni użytkowej. Mimo, że jest to budynek parterowy, może pomieścić nawet 4 osobne sypialnie. Powierzchnia parteru to 60m2, ale w budynku przewidziano możliwość wygenerowania strychu, który zapewni kolejne metry. W każdej wersji aranżacyjnej zaproponowano 1 lub 2 duże łazienki oraz osobną toaletę. Możliwe jest także zaaranżowanie osobnego pomieszczenia pomocniczego lub spiżarni.

Nowoczesna stodoła

Harmonijnie zaprojektowana bryła

Wysokie, rytmicznie rozmieszczone okna rozmieszczono symetrycznie po obu stronach budynku. Zabieg ten nadaje bryle harmonii i elegancji. Użycie wysokich okien zaczynających się od poziomu podłogi zapewni możliwość korzystania z zewnętrznego tarasu z każdego pomieszczenia.

Nowoczesna stodoła

Wiązary nad częścią salonu

Nad częścią salonu zaprojektowane zostały wiązary konstrukcyjne pomiędzy którymi widoczna jest pusta przestrzeń. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń. Widoczna konstrukcja w postaci drewnianych wiązarów i czarnych stalowych elementów konstrukcyjnych nada wnętrzu charakteru i niebanalności. Wybór konstrukcji w postaci wiązarów to również wybór obniżający koszt budowy w stosunku do więźby drewnianej.

Nowoczesna stodoła

Garaż w bryle budynku

W jednym z rozwiązań zaprojektowany został garaż. Jest to garaż jednostanowiskowy, ale jego wielkość zapewnia ogromny komfort. Garaż posiada osobne wejście przez pomieszczenie gospodarcze, ale istnieje również możliwość wykonania bezpośredniego przejścia między garażem a częścią mieszkalną. Duże pomieszczenie techniczne to pomieszczenie dla pompy ciepła, ale jego wielkość pozwala na wykorzystanie przestrzeni również do innych celów.

Nowoczesna stodoła

Energooszczędność i ekologia

Prefabrykacja pozwala na energooszczędność i ekologię. W projekcie zastosowano ścianę Mabudo ECO, która ma niski współczynnik przenikania ciepła. Parametry zastosowanej przegrody oraz pompa ciepła to rozwiązania zapewniające doskonałą energooszczędność. Dodatkowym atutem są panele fotowoltaiczne na dachu. Zastosowane ogrzewanie podłogowe w całości budynku wydaje się być najkorzystniejszym w ujęciu pompy ciepła. Systemem dopełniającym działanie źródeł ciepła jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zapewnia ona komfortowy klimat, ale również pozwala na odzyskiwanie ciepła.

Nowoczesna stodoła

Czarne elewacje

Jednym z elementów ściany warstwowej żelbetowej jest beton. Jest on zintegrowany z izolacją Mabudo ECO oraz systemem prefabrykacji Mabudo RAPID. Zaletą zastosowanego systemu jest wysoka odporność na zniszczenia mechaniczne. Elewacja jest malowana nieodbarwiającymi się farbami silikonowymi. Pierwsza warstwa kładziona jest jeszcze w fabryce, druga po montażu budynku. Dzięki temu zapewniona zostaje wysoka jakość wykonania budynku. Kolorystyka elewacji może zostać wybrana przez inwestora z palety RAL.

Nowoczesna stodoła
Nowoczesna stodoła
Back to list

Related Posts