Z cyklu podglądamy i polecamy – Nowoczesna willa wśród sosen
Dom na zachód to projekt pracowni 81.WAW.PL, który ma wejść w życie w jednej z miejscowości na Mazowszu, pośród malowniczego krajobrazu leśnego. Nowoczesna willa to projekt stworzony z myślą o otaczającym środowisku, który pierwotnie ma na celu zbliżyć domowników do istniejącej natury. Architekci skoncentrowali się na wykorzystaniu naturalnych materiałów i integracji budynku z otoczeniem, sprawiając że willa perfekcyjnie wtapia się w krajobraz. Dodatkowo, inspiracją dla projektu było połączenie nowoczesnych technologii z koncepcją zrównoważonej architektury. Zabieg ten sprawia, że budynek jest zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny.
Kubatura, a otoczenie
Projekt, ze względu na swoje położenie i otaczające środowisko, wymagał dostosowania się do panujących warunków. Problem nierównego podłoża działki rozwiązano poprzez wysunięcie stref użytkowych powyżej terenu, za pomocą wydzielenia osobnej kondygnacji. Część dolna budynku, przeznaczona na główny garaż oraz rozmieszczenie mniejszych pomieszczeń gospodarczych. Rozległa struktura budynku o obszarze przekraczającym 500 metrów kwadratowych została rozplanowana na planie przypominającym literę „C”. Dzięki temu, architekci postawili na otulenie tarasu, który dodatkowo został otwarty na otaczający go las. Centralna część willi, wzbogacona o duże przeszklenia oraz część z funkcjonalnym basenem, dodatkowo podkreśla klasę budynku.
Rozmieszczenie funkcji
Głównym celem architektonicznego rozwiązania budynku było zaprojektowanie go w taki sposób, by pozwolić inwestorowi na maksymalne czerpanie z krajobrazu. Tym sposobem, architekci zdecydowali się na umieszczenie głównego tarasu na zachodniej stronie działki. Takie rozwiązanie pozwala na wpuszczenie promieni słonecznych do wnętrza budynku. W ten sposób, zwiększono koegzystencję architektury z otoczeniem oraz piękne wieczorne widoki. Taki zabieg powoduje, że wydzielony taras, zamienia się w strefę prywatną, dostępną tylko dla domowników. Po tej samej stronie działki, ze względu na nierówność terenu oraz gęstość zalesienia, rozlokowano najważniejsze pomieszczenia dzienne. Decyzja ta, wynika z uniknięcia doświetlenia tych stref dodatkowym oświetleniem sztucznym.
Wykończenie elewacji
W procesie wykończenia budynku, architekci postawili na zastosowanie różnorodnych materiałów, w tym naturalnego, szarego kamienia oraz drewna. Kamień ten, wykorzystany do oblicowania przyziemia, nadaje budynkowi solidny i stabilny charakter. Zestawienie kamienia jest również efektownym kontrastem w stosunku do drewna, dlatego architekci wykorzystali go do wykończenia elewacji w części mieszkalnej. Drewno w elewacji pełni najważniejszą rolę w celu połączenia architektury z naturą. Użyte w fasadach jasne panele drewniane dodają ciepła i przytulności całej strukturze, jednocześnie integrując ją z otoczeniem lasu. Zabieg wykorzystania różnych materiałów wykończeniowych, jest dobrą opcją w celu wyraźnego podkreślenia budynku, który został podzielony na różne strefy funkcjonalne.