architekt Lodz, Architektura, Design, Dom ekologiczny, Domy, Domy nowoczesne, Interiordesign, Photography

Z cyklu podglądamy i polecamy – Izrael – Dom Kedem

Projekt domu

Z cyklu podglądamy i polecamy – Izrael – Dom Kedem

Dzisiaj chcieliśmy pokazać dom architekta. Pitsou Kedem zaprojektował dom dla siebie i swojej rodziny w okolicy, która została założona w latach pięćdziesiątych przez weteranów wojskowych . Charakteryzuje się ona niskimi budynkami o poziomych liniach osadzonych w bogatym gaju drzew eukaliptusowych. Dom architekta został zaprojektowany tak, aby wtapiał się w cechy architektoniczne innych domów, wszystkie zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych wartości architektonicznych.

Projekt domu jednorodzinnego

Materiały w surowym stanie

Dom wykorzystuje materiały w ich oryginalnym, surowym stanie: odsłonięty beton, żelazo oraz bezbarwne drewno i cegły silikatowe. Przykładem zastosowania takich materiałów jest betonowy strop unoszący się nad podłogą wejściową z ciągłym oknem na całej długości. Pozwala to na oddzielenie sufitu od ścian konstrukcji. Stwarza poczucie eterycznej bryły. Pomalowana na biało żelazna rampa, która prowadzi do pływającego holu wejściowego, stanowi ciekawy akcent.

Dom jednorodzinny

Zrównoważony projekt

Rzut domu stanowią dwa kwadraty, ustawione jeden na drugim, wykorzystując pochyłą działkę. Niższy poziom znajduje się w dolnej i przedniej części działki. Górny poziom znajduje się w wyższej części działki, od strony drogi, której niską sylwetkę przesłaniają wiecznie zielone drzewa Brachychiton. Powściągliwość i skala, które charakteryzują projekt, wyrażają równowagę. Architekt Kedem starał się uniknąć tworzenia sztuczek i zrealizować w projekcie domu tę nieuchwytną ideę „ponadczasowej architektury”.

Dom tradycyjny

Najważniejsze jest światło

Przez pozbawione ramy okno widzimy drzewa eukaliptusowe otaczające działkę. Klatka schodowa wykonana jest z metalu o unikalnej fakturze i bez materiałów pokrywających. Dzieli dwa piętra na prostokąty i jest ograniczony przez dwie ściany zbudowane z odsłoniętych bloków, które podtrzymują sufit. Światło zapewnia biegnący na całej długości świetlik przesłonięty drewnianymi listwami. W ścianach znajdują się okrągłe okna o różnych rozmiarach, które pozwalają światłu wpadającemu przez świetlik rozpraszać się w przestrzeni.

Dom parterowy

Izraelska tradycja

Projekt docenia i szanuje tradycję oraz izraelskich artystow jak: Tsvi Geva, Yadeed Rubin, Nurit Gur Lavi, Amir Shepht, Aram Gershoni, Yifat Betsalel i inni. Starannie dobrano również meble i oprawy oświetleniowe domu, aby dopełnić wygląd i atmosferę. Są wśród nich sofy, dywany, stoły i regały wiodących projektantów, takich jak Piero Lissoni, Patricia Urquiola, Dan Yafe i inni, oraz wiodących firm, w tym MDF italia, B&B Italia, Desalto, Living Divani i GAN.

Back to list

Related Posts