Style we wnętrzach w 2024 – Styl japandi
W dzisiejszym blogu przyjrzymy się bliżej fenomenowi stylu Japandi, którego korzenie sięgają aż do zakątków wschodniej Azji. Najważniejsze cechy tego stylu to harmonia i prostota, gdzie japoński minimalizm spotyka się z przytulnym ciepłem skandynawskiego designu. Japandi nie tylko wyznacza nowe trendy w aranżacji wnętrz, ale również inspiruje do stworzenia przestrzeni, w której spokój i równowaga są kluczowe. Wprowadzenie tego stylu do domu to nie tylko wybór mebli i dodatków, ale także przyjęcie filozofii uporządkowanej i cichej przestrzeni. Opiszemy dziś, jak można wprowadzić ten styl do swojego wnętrza, by maksymalnie odwzorować jego wartości.
Charakterystyka stylu
Styl Japandi, choć jego nazwa sugeruje, że został zasięgnięty prosto z Japonii, tak naprawdę miesza ze sobą wartości kultury japońskiej ze stylem skandynawskim. Choć te dwie kultury mogą wydawać się odległe od siebie, to jednak mają wiele wspólnych cech, które po połączeniu, wytworzyły unikalny i harmonijny styl. Filozofia japońska, taka jak wabi-sabi, skupia się na pięknie w niedoskonałości i przemijaniu. Natomiast styl skandynawski słynie z funkcjonalności, wygody i ciepła oraz kładzie duży nacisk na stworzenie przytulnej atmosfery w mieszkaniu. Japandi to próba znalezienia równowagi pomiędzy dwoma odmiennymi kulturami, tworząc przestrzeń, która jest jednocześnie spokojna i wygodna.
Zasady stylu japandi
Styl japandi charakteryzuje silna dominacja prostych linii, oszczędność detali oraz przestronność pomieszczenia. Wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, bambus, rattan, bawełna i len. Te ciepłe i przyjemne w dotyku materiały dodają wnętrzom naturalnego uroku i zapewniają poczucie bliskości z naturą. W kwestii doboru kolorystycznego, głównymi kolorami w stylu Japandi są neutralne odcienie bieli, szarości, beżu i brązu. Nie zapominajmy również o roślinach doniczkowych, które dodają świeżości i życia do wnętrz. Delikatne akcenty zieleni wprowadzają harmonię do przestrzeni mieszkalnej. Funkcjonalność oraz praktyczność to również ważny element tego stylu. Meble i akcesoria są projektowane głównie z myślą o wygodzie i użytkowaniu domownika.
Nasz projekt
Jednym z projektów wnętrz pracowni, które wpasowuje się w wartości omawianego stylu, jest projekt pokoju hotelowego z zachowaniem wartości wabi-sabi. Do wnętrza tego pokoju, doskonale będą pasować wszelkiego rodzaju misy, dzbany. Mogą być gliniane, drewniane lub miedziane. Do wnętrza, dobrze wkomponowały się lampy Beat Light znanego projektanta Toma Dixona. Trafionym dodatkiem okazało się również drzewko Bonsai, które wniesie w tą przestrzeń nieco egzotyki, a co za nią idzie – niezwykłości. Kontrast został podkreślony oświetleniem, które jako element zmienny tworzy różne sceny i zmieniający się światłocień. Zadaniem oświetlenia w projekcie było również wydobycie użytych we wnętrzu materiałów. Charakterystyczna dla wnętrza kamienna ściana dzięki oświetleniu zyskuje trzeci wymiar.