Apartament, Architektura, Design, Interiordesign, Małe mieszkanie, Piękno

Style we wnętrzach w 2024 – Styl francuski

Styl francuski

Style we wnętrzach w 2024 – Styl francuski

W dzisiejszym blogu poświęcimy uwagę stylowi, który ze względu na nawracające zainteresowanie społeczeństwa okresem minionych epok, swoimi zasadami idealnie odwzorowuje cechy, które są aktualnie poszukiwane we współczesnych wnętrzach. Korzenie dzisiejszego stylu francuskiego sięgają XVII wieku. Jest to okres, w którym w sztuce wybrzmiewał walor dekoracyjny, status dworu i dobrobyt. Z jednej strony, jest to styl, który reprezentuje przepych i monumentalizm, natomiast z drugiej, harmonię i myśl podporządkowania bogactwu detali. Ale co dokładnie składa się na ten styl? Jakie są jego zasady?

Styl francuski dzisiejszych czasów

W dzisiejszych czasach, podczas dekorowania naszych mieszkań w stylu francuskim, powinniśmy przede wszystkim poszukiwać lekkości i nonszalancji. Wysokie wnętrza odnowionych kamienic, z dużymi oknami są wręcz stworzone dla tego stylu. Mieszkania w stylu francuskim są przestronne i jasne. Dobór jasnych kolorów ścian w odcieniach beży, pasteli lub pudrowego różu z białą stolarką spotęguje efekt przestronności i elegancji pomieszczenia. Dodatkowo, ściany mieszkania możemy ozdobić boazerią, listwami przysufitowymi lub sztukaterią.. Podobne rozwiązania jak rozety sufitowe, uporządkują wnętrze i wprowadzą do niego symetrię.

Dobór mebli

Przy wyborze mebli do naszego mieszkania, warto kierować się zasadą lekkości oraz łączenia tradycji z nowoczesnością. Styl francuski to między innymi ludwikowskie fotele, kanapy, krzesła, atłasowa tapicerka i duża ilość zdobień oraz rzeźbień. Przeskalowane proporcje to również jedno z charakterystycznych elementów stylu Ludwika XIV. Do listy warto dodać kabriolowe nóżki, ale także proste formy w postaci klasycystycznych wzorów, które stały się modne za panowania kolejnego władcy Ludwika XVI. Warto również wkomponować fantazyjne konsole, a Panie mogą połączyć wygląd z funkcją poprzez zakup ikonicznej dla tego stylu toaletki. Wszystkie te meble, stylizowane na czasy Ludwika XIV, otrzymały wdzięczne określenie mebli ludwikowskich.

Dobór dekoracji

Ważnym elementem w stylu francuskim jest efekt połysku. Idealnym wyborem dla takiego wnętrza są lustra w dekoracyjnych ramach, a także szklane lub kryształowe pudełka, zastawy. Złoto lub srebro w dodatkach to także dobry wybór. Innymi, charakterystycznymi detalami są też bogato zdobione zegary i drobiazgi, oraz generalnie dekoracje, które swoją stylistyką nawiązują do okresów antycznych oraz orientalnych. Warto też pamiętać o roślinnych motywach typowych dla stylu francuskiego. Są to liście nenufarów, lilie i akanty. Nie muszą to być od razu żywe lub sztuczne rośliny. Motyw kwiatowy dobrze spisuje się chociażby w postaci namalowanego obrazu na płótnie lub wzoru na dywanie.

Back to list

Related Posts