Apartament, architekt Lodz, Architektura, Design, Interiordesign, Małe mieszkanie

Style we wnętrzach w 2024 – Styl eklektyczny

Interior design

Style we wnętrzach w 2024 – Styl eklektyczny

Styl eklektyczny pierwotnie powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego cecha charakterystyczna polega na łączeniu kilku różnych motywów w sposób dowolny, a nawet wywołując efekt niezgody i kontrastu. W większości przypadków dotyczy on zestawienia nowego ze starym. Eklektycznym stylem nazywamy również zestawienia, które łączą w sobie różne wzory, materiały oraz style wnętrzarskie, ale nie ma nic wspólnego z chaosem i nieładem. Wnętrza eklektyczne mogą całkowicie się od siebie różnić, ponieważ nie ma jednoznacznego przepisu na jego wystrój. Wszystko zależy od pomysłu i tego ile styli chcemy połączyć.

Zasady stylu eklektycznego

Zastosowanie stylu eklektycznego we wnętrzu podczas urządzania współczesnego mieszkania, niesie ze sobą wiele oryginalnych opcji. Obligatoryjne wręcz jest zastosowanie różnych kolorów, materiałów jak i wzorów. Ta reguła dotyczy zarówno mebli oraz ścian. Pamiętajmy jednak, że do osiągnięcia efektu wnętrza eklektycznego, należy konsekwentnie trzymać się w ustalonych ramach estetycznych. Zalecamy wybór do maksymalnie 2-3 odcieni oraz 1-2 różnych tapet we wzory, które wypełnią naszą aranżację. Bezpieczną opcją jest zdecydowanie się na motyw przewodni w naszym wnętrzu, który pomoże nam w doborze wyposażenia. W temacie doboru mebli, w eklektyzmie dobrze sprawdzą się komody oraz szafy nawiązujące do historycznych stylów, próbujące odwzorować ich cechy. Są to przede wszystkim meble z naturalnych surowców, gdzie dominuje wysokiej jakości drewno, ale także też wiklina czy metalowe dekoracje.

Umiejętne łączenie stylów

Tak jak we wstępie, główną zasadą, którą cechuje styl eklektyczny, jest zestawianie ze sobą zupełnie przeciwstawnych sobie stylów. Musimy jednak pamiętać, że pomiędzy eklektyzmem, a kiczem granica jest bardzo cienka. W łatwy sposób możemy doprowadzić do „przeładowania” naszego mieszkania. Zalecamy stawianie na przemyślane i sprawdzone pomysły. Dowolne ustawienie mebli lub akcesoriów, nie zawsze musi doprowadzić do oczekiwanego efektu. Czasami może wręcz nam przeszkodzić w finalnym wyglądzie wnętrza. Do najczęściej wybieranych zestawień należy połączenie stylu skandynawskiego z pastelowymi barwami, na przykład firan lub kanapy oraz minimalistycznymi dodatkami. Styl rustykalny (więcej o nim możecie przeczytać na naszym blogu), ze względu na swoje zamiłowanie do drewnianych elementów, idealnie łączy się ze stylem francuskim, który wykorzystuje meble stylizowane na epokę baroku.

Nasz projekt

LEWA_02 to przykład projektu skromnej łazienki naszego autorstwa, który został zaprojektowany w zgodzie z zasadami i elementami stylu eklektycznego. Białe ściany w zestawieniu z pastelowym odcieniem różu, tworzą wrażenie łazienki przytulnej i uroczej w swoim wyglądzie. Dla zróżnicowania efektu, dodaliśmy kolorową tapetę w motywach roślinnych. Całość łazienki dopełniają drewniane półki oraz szafka. Zaprojektowaliśmy dodatkowe oświetlenie sztuczne w postaci prostych lamp zwisających nad umywalkami. Nadają one wnętrzu subtelności, a czarny dobór armatury nie pozwala zniknąć na tle białych ścian.

Back to list

Related Posts