Apartament, architekt Lodz, Architektura, Design, Interiordesign, Uncategorized

Style we wnętrzach w 2024 – Loft

wnętrze loft

Style we wnętrzach w 2024 – Loft

Styl loftowy narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Nie powstał on jako przemyślany trend wnętrzarski, lecz raczej jako rezultat konieczności. W wyniku recesji i zamykania kolejnych zakładów przemysłowych, hale fabryczne stawały się opustoszałe.Górne kondygnacj tych budynków, charakteryzujących się wielkoformatowymi oknami z aluminium lub stali i szkła oraz otwartymi przestrzeniami z konstrukcyjnymi słupami, zamieszkiwali ci, których nie było stać na standardowy wynajem. W dzisiejszych czasach wnętrza w stylu loftowym są stylizowane na minione lata, ale zachowują nowoczesny charakter budynku.

Rozwiązanie przestrzeni jako główne narzędzie stylu loftowego

Styl loftowy charakteryzuje się przestronnością, jasnością i brakiem ścian działowych. Obecnie, w nowoczesnym budownictwie, powraca się do otwartego układu wnętrz, wykorzystując modne, lekkie, ażurowe przegrody. Styl ten chętnie wprowadza elementy stalowe, takie jak okna ze szprosami, schody, antresole oraz słupy i inne elementy konstrukcyjne. Dzięki temu wnętrza są pełne naturalnego światła i zyskują unikalny charakter. Loftowe przegrody umożliwiają podzielenie przestrzeni na mniejsze segmenty lub wyznaczenie różnych stref funkcjonalnych. Natomiast okna loftowe, dzięki swemu charakterystycznemu rozmiarowi i położeniu, zapewniają obfitą ilość naturalnego światła oraz malownicze widoki, co korzystnie wpływa na samopoczucie oraz jakość codziennego życia.

Cechy charakterystyczne

Główną cechą charakterystyczną stylu loftowego są materiały w postaci polerowanego betonu, żywicy epoksydowej lub gresowe płytki bez fug, które imitują betonowe wykończenie. Równie dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego drewna, ale koniecznie postarzane, z widocznymi niedoskonałościami. Ściany wykończone cegłą lub betonem architektonicznym. Styl loftowy ceni również stalowe elementy, takie jak belki, schody i inne detale. Wnętrza często zawierają elementy z cegły lub płytek ceglanych, które najczęściej mają modny odcień terakoty. Ze względu na swoje stonowane walory, najbardziej charakterystycznymi kolorami dla loftów są biel oraz czerń.

Dobór dodatków

Tapety i plastikowe panele należą do elementów, których w tym stylu lepiej unikać. Do aranżacji loftowej doskonale pasują meble ręcznie wykonane lub te, które naśladują rzemieślnicze wzory. Atmosferę tak urządzonego wnętrza można złagodzić, wprowadzając wygodne, tapicerowane meble, na przykład z przyjemnego w dotyku aksamitu. Styl loftowy szczególnie ceni również meble wypoczynkowe z naturalnej skóry lub jej wysokiej jakości imitacji. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się jakiekolwiek otwarte elementy (rury, belki, ściany betonowe i ceglane), automatycznie stają się one dekoracją pomieszczenia. Nie trzeba tracić czasu, pieniędzy i wysiłku na ich ukrywanie i dekorowanie, a wprowadzają unikalną atmosferę surowej, niedokończonej przestrzeni.

Back to list

Related Posts