architekt Lodz, Architektura, Design, Dom ekologiczny, Dom z basenem, Domy, Domy nowoczesne, projekt domu parterowego, Rezydencje, Uncategorized

Ogrzewanie płaszczyznowe

Dom dla dużej rodziny

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe jest tańsze w eksploatacji od tradycyjnego ogrzewania grzejnikami. Jest również bardziej komfortowe. W wersji elektrycznej doskonale się sprawdza jako ogrzewanie uzupełniające. Wspólną cechą wszystkich instalacji ogrzewania płaszczyznowego jest brak widocznych w pomieszczeniu elementów grzejnych. Wpływa to na estetykę wnętrz i poszerza możliwości aranżacyjne. Ogrzewanie podłogowe zapewnia znacznie wyższy komfort dla użytkowników. Ogrzewaniu nie towarzyszy intensywne unoszenie się kurzu, a ciepło trafia bezpośrednio do miejsc przebywania ludzi, co pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzach o 1 -2 stopni. Wodne instalacje płaszczyznowe dobrze współpracują z niskotemperaturowymi ekologicznymi źródłami ciepła, na przykład pompą ciepła oraz wysokosprawnymi kotłami kondensacyjnymi, a elektryczne – z ekologiczną i tania w eksploatacji fotowoltaiką.

Dom dla dużej rodziny
https://mimtwardowscy.pl/architektura/

Zalety ogrzewania płaszczyznowego

W ogrzewaniu płaszczyznowym elementem przekazującym ciepło do pomieszczenia jest cała powierzchnia przegrody budowlanej – podłogi, ściany lub sufitu. Płaszczyzna oddaje ciepło niemal w całości przez promieniowanie, więc ruchy konwekcyjne powietrza są ograniczone. Kurz nie unosi się i nie przypieka na elementach grzejnych grzejników. Brak również niekorzystnej dla ludzi dodatniej jonizacji powietrza. Ogrzewanie płaszczyznowe to komfort dla alergików i astmatyków. Taki rodzaj ogrzewania wpływa tez na mozliwości aranżacji wnętrz i funkcjonalność.

Dom ekologiczny
https://mimtwardowscy.pl/architektura/

Co może być nośnikiem ciepła

Ogrzewanie płaszczyznowe może być wodne, powietrzne albo elektryczne. W pierwszym przypadku płaszczyznę rozgrzewa gorąca woda przepływająca w ułożonych pod powierzchnią przegrody metalowych lub plastikowych rurach. W drugim – ciepłe powietrze rozprowadzane przez wentylator w kanałach zabudowanych w fundamencie lub w ścianach. W elektrycznym ogrzewaniu płaszczyznowym wykorzystuje się przewody lub maty grzejne umieszczone pod warstwą wykończeniowa przegrody budowlanej. Ogrzewanie elektryczne zasilane jest bezpośrednio z instalacji, wymaga jedynie wyższego przydziału mocy. Doskonale się sprawdzi w domach, które korzystają z paneli fotowoltaicznych. Pozostałe instalacje zasilane są przez zamontowane w domu źródło ciepła podgrzewające wodę lub powietrze tłoczone odpowiednio do rur lub kanałów ułożonych w ogrzewanej płaszczyźnie.

Dom z płaskim dachem
https://mimtwardowscy.pl/architektura/

Niskotemperaturowe źródło ciepła

Ogrzewanie płaszczyznowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Doskonale nadaje się do współpracy z energooszczędnymi źródłami ciepła. Nowoczesne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, pracują z najwyższą sprawnością, gdy podgrzewają wodę grzewczą do temperatury nieprzekraczającej 55 stopni. Wiesza powierzchnia wymiany ciepła może być zasilana czynnikiem grzewczym o temperaturze 25-30 stopni i pozwala na utrzymanie w pomieszczeniu temperatury 22-23 stopnie.

Dom ze stropodachem
https://mimtwardowscy.pl/architektura/
Back to list

Related Posts