Apartament, architekt Lodz, Architektura, Design, Domy, Interiordesign, Małe mieszkanie, Piękno

Najczęstsze błędy w wystroju wnętrz – Jak uniknąć efektu kiczu?

Projekt wnętrz

Najczęstsze błędy w wystroju wnętrz – Jak uniknąć efektu kiczu?

Kiedy planujemy aranżację mieszkania, łatwo jest popełnić błędy, które stają się widoczne dopiero po zakończeniu wystroju naszego wnętrza. Jest to moment, w którym dostrzegamy niedoskonałości w naszym projekcie i zastanawiamy się jak możemy się ich pozbyć. Dlatego żeby uniknąć takich sytuacji, zalecamy wcześniejsze dokładne przemyślenie każdego etapu, detalu oraz zapoznanie się z paroma ważnymi zasadami, które mogą okazać się pomocne. Poświęcenie czasu na dokładne zaplanowanie każdego elementu może przynieść satysfakcjonujące rezultaty, które sprawią, że będziemy dumni z finalnego wystroju mieszkania.

Źle dobrana paleta kolorów

Gdy rozważamy dekorację wnętrz, musimy być świadomi, że ściany stanowią największe powierzchnie do udekorowania w naszych domach. Natomiast należy zachować umiar, aby uniknąć przesady. Błąd polega na zbyt intensywnym dekorowaniu ścian, na przykład poprzez przesadne użycie wzorzystej tapety lub użycie farby o intensywnych kolorach. Przy doborze kolorystyki zalecamy kierowanie się zasadą proporcji 60:30:10. W praktyce oznacza to, że 60% odpowiada głównemu kolorowi, który ma za zadanie stonować wnętrze, 30% to kolor dopełniający, natomiast 10% zostaje dla wprowadzenia kontrastowego akcentu. Kontrastowy kolor nie musi być obecny na ścianach, lecz może być wykorzystany w akcesoriach, które można bardzo łatwo i szybko wymienić, gdy będziemy chcieli zmienić wygląd naszej przestrzeni.

Nadmiar dodatków i akcesoriów

Zbyt wiele dodatków dekoracyjnych może prowadzić do nieprzyjemnego chaosu w naszym mieszkaniu. Nie tylko brakuje wtedy spójności w wystroju, ale także trudno nam się w takiej przestrzeni odnaleźć. Gdy przedmiotów robi się zbyt wiele i zaczynają przytłaczać nas swoją obecnością, jest to znak, że należy zdecydować się na zmiany. Najczęściej w takiej sytuacji możemy wybrać jedną z dwóch opcji. Zdecydować się na redukcję ilości dekoracji albo zastanowić się, czy zestawienie kolorystyczne dodatków odpowiada naszym gustom. Dla osób ceniących sobie spokój i porządek, określenie „mniej znaczy więcej” znajdzie dobre odzwierciedlenie w minimalistycznym wystroju wnętrza. Natomiast osoby, które głoszą postulaty maksymalizmu, by nie przegapić momentu „przeładowania”, warto obrać sobie za wyznacznik dwa, maksymalnie trzy główne odcienie i na nich bazować zakup akcesoriów.

Design ponad funkcjonalność

W większości przypadków okazuje się, że najwięcej błędów aranżacyjnych jest popełnianych podczas aranżacji kuchni. Organizacja tego pomieszczenia wymaga uwzględnienia wielu czynników, aby korzystanie z niego na co dzień było wygodne. Często spotykane jest nieprawidłowe rozmieszczenie urządzeń, takich jak umieszczenie zlewu zbyt blisko płyty grzejnej. Dodatkowy problem pojawia się, gdy praktyczne użytkowanie koliduje z estetyką. Nie wszystko, co atrakcyjne wizualnie i designerskie, nie zawsze okazuje się korzystne w naszych domowych realiach. Pomimo tego, często podążamy za trendami, zaniedbując funkcjonalność oraz możliwość znalezienia odpowiedniego miejsca na takie rozwiązania. Przed przystąpieniem do wyboru zabudowy naszej kuchni i tego w jakim stylu chcemy ją wykonać, warto zastanowić się i rozplanować ergonomiczny układ urządzeń.

Back to list

Related Posts