Skala mieszkania, ale cechy domu
Dom ma dawać schronienie, ale i poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty i spokoju. Wydzielona przestrzeń do mieszkania powinna być w kontakcie z otaczającą dom przyrodą. Jesteś my dziś przebodźcowani i odurzenia chaosem informacyjnym. Czujemy lęk przed utratą pracy, przeraża nas sytuacja na świecie. Dom marzeń ma dziś pełnić funkcję terapeutyczną i stać się dla nas oazę i wytchnieniem. Szukamy dziś domów zdecydowanie mniejszych. Wybieramy nawet takie, których powierzchnia często porównywalna jest z powierzchnia mieszkania w bloku. Ale wybieramy domy, bo pragniemy przestrzeni o cechach domu. Nie chcemy mieć za ściana sąsiada, pragniemy salonu z otwartą kuchnia i częścią jadalni, ale przede wszystkim pragniemy własnego tarasu i choćby najmniejszego ogródka. Istotnymi pomieszczeniami są dla nas również spiżarnia, garderoba, pralnia i wydzielona kotłownia. Wciąż popularną przestrzenią jest garaż w bryle budynku, choć coraz częściej pełni on funkcje przechowywania różności, niekoniecznie samochodu.
Względy ekonomiczne i świadomość ekologiczna
Oprócz istoty funkcjonalności, szczególnie istotnym aspektem wydaje się dzisiaj ekonomia. Wybieramy jak najtańsze technologie, by obniżyć koszty budowy do minimum. Ważnym aspektem są także dziś ekologia i energooszczędność. Niski koszt ogrzewania zapewni nam pompa ciepła, która dziś jest priorytetowym wyborem Inwestorów. Często montowana jest dziś na dachu instalacja fotowoltaiczna. Energooszczędność zyskamy dzięki maksymalnej izolacji ścian, podłóg i dachów oraz stosując energooszczędne okna. Względy ekologiczne zmuszają nas do wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów, segregacji ich, rezygnacji z paliw kopalnych.
Elastyczność i patrzenie w przyszłość
Nie bez znaczenia jest również myślenie elastyczne. Już dziś warto pomyśleć o tym, że dzieci za jakiś czas się wyprowadzą, a powierzchnia domu – choćby do ogrzania – pozostanie taka sama. Może warto zatem pomyśleć o możliwości wydzielenia piętra pod wynajem na mieszkanie, czy części parteru na usługi. Taki dodatkowy zastrzyk finansowy z pewnością się przyda.
Na czym nie oszczędzać
Przy gwałtownie rosnących cenach energii cieplnej i braku pewności jej dostaw, ważne jest szukanie takich rozwiązań, dzięki którym rachunki pozostaną niskie. Warto więc wybrać materiały wysokiej jakości. Zapewnią nam one dobrą izolacyjność, która w budownictwie jednorodzinnym stanowi 70% kosztów utrzymania budynku. Najwyższą jakość izolacji zapewni nam wełna skalna, która się nie odkształca i nie niszczy pod wpływem warunków atmosferycznych. Taki wybór pozwoli nam na wysoka efektywność energetyczną budynku oraz nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w skali całego sezonu grzewczego. Wełna skalna gwarantuje również optymalny mikroklimat w pomieszczeniach oraz doskonałe parametry izolacji akustycznej.